
Dažniausiai užduodami klausimai
Rekuperacija – tai mechaniškai vykdomas patalpų vėdinimas, kai švarus oras iš lauko pereina per šilumokaitį ir sušildytas patenka į vidines patalpas.
Rekuperatorius – tai įrenginys skirtas gryno, švaraus (išvalyto) oro tiekimui bei prasto oro pašalinimui iš gyvenamųjų patalpų.
Patalpų oras įtraukiamas į rekuperatorių, praeina pro filtrus, patenka į šilumokaitį, palieka jame savo šilumą ir yra pašalinamas į lauką. Tuo pačiu metu lauko oras įsiurbiamas į rekuperatorių, prateka į šilumokaitį, jame pasiima iš patalpos ištraukto oro šilumą (perduodamos šilumos kiekį rodo rekuperatoriaus naudingumo koeficientas), pereina per filtrus ir patenka į patalpas.
Kaip veikia plokštelinis rekuperatorius?
Tarp plokštelių teka oras. Kas antrame tarpe teka ištrauktas iš patalpų šiltas oras. Per likusius tarpus teka šaltas lauko oras. Šiluma keliauja per plokšteles, o paduodamo ir ištraukiamo oro srautai lieka visiškai izoliuoti vienas nuo kito, todėl į patalpas patenkantis oras yra pašildomas naudojant tik išmetamo (ištraukiamo) oro šilumą.
Plokšteliniuose rekuperatoriuose tiekiamas ir šalinamas oras praktiškai nesimaišo, todėl ypač tinkami, ten kur šalinamas užterštas oras. Plokšteliniame šilumokaityje nėra judančių dalių, todėl jis veikia tyliai ir nereikalauja didelės priežiūros, užtenka plauti. Jų vidutinis metinis našumas didesnis nei 75 %. Tik norint išvengti nebrangiuose rekuperatoriuose žiemos metu galimo ledo susiformavimo ant šilumokaičio – patartina rekuperatorių susikomplektuoti su pirminiu elektriniu šildytuvu, kuris pašildytų tiekiamą iš lauko orą iki reikiamos temperatūros. Pagrindinė šių rekuperatorių problema – sausas oras. Šią problemą išsprendžia entalpinis šilumokaitis su drėgmės grąžinimo funkcija.
Kaip veikia rotacinis rekuperatorius?
Iš patalpų ištrauktas oras teka per rotoriaus vamzdelius ir jį sušildo. Rotorius nuolat sukasi ir po kurio laiko sušildyti vamzdeliai atsiduria padavimo kanale. Paimamas iš lauko šaltas oras tekėdamas per šiuos vamzdelius sušyla. Po to atvėsę vamzdeliai vėl atsiduria kitoje disko pusėje, kur ištraukiamas oras vėl juos sušildo. Tokiu būdu vyksta nepertraukiamas šilumos perdavimas nuo išmetamo oro paduodamam į patalpą orui. Kadangi rekuperatoriuje oras labai stipriai atšaldomas, jame esanti drėgmė kondensuojasi ant vamzdelių paviršiaus. Kai šie vamzdeliai atsiduria padavimo pusėje – vandens lašeliai išgaruoja į tiekiamą patalpoms orą. Kai kuriuose modeliuose vamzdeliai padengti drėgmę absorbuojančia medžiaga (hidroskopiniai rekuperatoriai). Tai padeda išsaugoti daugiau drėgmės. Tokiu būdu rotaciniai rekuperatoriai išsaugo ne tik šilumą, bet ir drėgmę, kas yra itin aktualu žiemą.
Rotaciniai rekuperatoriai yra labiau pritaikyti dirbti efektyviai visais metų laikais, o ypač pereinamuoju sezonu, kai lauke atvėsta. Rotaciniai rekuperatoriai išsaugo reikalingą patalpų oro drėgnumą, o šaltuoju periodu neleidžia įrangai apledėti ir užšalti – rotaciniuose šilumokaičiuose nesusidaro kondensatas. Taip pat rekuperacinės vėdinimo sistemos su rotaciniais šilumokaičiais turi didesnį naudingumo koeficientą ir geresnes šalčio grąžinimo charakteristikas, o tai yra aktualu vasara, kai namuose veikia oro kondicionavimo sistemos.
Pagal higienos normas ir rekomendacijas privačiame name rekuperatorius turėtų pakeisti orą 0,5 – 0,8 karto per valandą. Thesslagreen rekuperatoriai turi įvairius, pažangius daviklius, kurie automatiškai reguliuoja paduodamo oro kiekį, atsižvelgdami į CO2 ir drėgmės kiekį patalpose.
Bendrieji klausimai
Taip. Kad šį darbą atliktume, reikalingas patalpų planas.
Dažniausiai rekuperatoriai statomi pagalbinėse pastato patalpose, t.y. katilinėje, garaže ir pan. Kai kurie modeliai, kurie taupant vietą, įrengiami tarp pakabinamų lubų. Thesslagreen Airpack 4 rekuperatorius galima montuoti ir nešildomose patalpose.